Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

rzeka Wilga - Historia - Ludowe Towarzystwo Naukowo Kulturalne Garwolin

Przejdź do treści

Menu główne:

rzeka Wilga

Prelekcje

Rzeka Wilga i jej źródła

Gdy napisałem do kolegi który mieszka w Kanadzie, że wybieramy się szukać źródeł rzeki Wilgi odpisał:
"Stefan ty chyba nie masz co robić, że jedziesz szukać czegoś co jest dawno ustalone"
Odpisałem: Wejdź na tę stronę  i wpisz hasło Kasyldów czyli nazwę miejscowości gdzie według madrych ludzi jest źródło rzeki Wilgi. Okazuje się, że jest tam, w tej miejscowości, około trzydziestu kanałów, kanalików, rowów melioracyjnych i nijak nie można się  z mapy zorientować gdzie może być źródło Wilgi. Na dodatek encyklopedia podaje, że rzeka Wilga bifurkuje z Małą Bystrzycą czyli ich wody mieszają się lub rozdzielają tak aby płynąć ze wspólnego miejsca do dwóch różnych rzek.
Jak wygladała nasza wyprawa w poszukiwaniu źródeł rzeki Wilgi można zobaczyć na tej stronie a zdjęcia  z tej wyprawy są poniżej. [SJS]

Rzeka Wilga znana i nieznana

     14 maja 2011 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Wildze członkowie garwolińskiego Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego zorganizowali multimedialną sesję naukową na temat rzeki Wilga. Głos zabrali Stefan Jerzy Siudalski, wybitny pasjonat historii regionu z Rębkowa oraz Zbigniew Węgrzynek, przewodniczący miejscowej Rady Gminy i autor pierwszej monografii parafii wilckiej. Celem spotkania było wypracowanie „czegoś dobrego dla rzeki”, która jest, po Wiśle, najważniejszą wodną arterią powiatu garwolińskiego i co jest mało znane, jedną z trzech w Polsce rzek bifurkujących, tzn., że ze wspólnego źródła pod wsią Kasyldów wypływają rzeki Wilga i Mała Bystrzyca, które płyną później do ujścia w przeciwnych kierunkach. I nie koniec na tym ciekawostek o liczącej 67 km długości rzece. Oto bowiem pojawiła się hipoteza o średniowiecznym kulcie wilka, którego pogański krąg rytualny miał się znajdować niedaleko wsi Wilkowyja. Z czasów jeszcze wcześniejszych, ponieważ z epoki brązu, pochodzą kamienie obrzędowe z wyrytymi znakami podkówek, półksiężyców i słońca zlokalizowane w Giełczy koło Cyganówki oraz w Wildze koło kościoła parafialnego. Sięgnięto nawet do czasów epoki lodowcowej, bowiem z wilckiej doliny pochodzą jedne z pierwszych na ziemiach polskich znalezisk harpuna rogowego. Interesująco przedstawiono również położenie młynów, mostów i brodów przez rzeczkę, których dawniej było o wiele więcej niż obecnie. Zbigniew Węgrzynek wyraził również pogląd, iż pierwsza w Polsce fabryka kos kasztelana Jacka Jezierskiego znajdowała się w Trzciance nad rzeką Wilgą. Wypada mieć nadzieję, że podobne prezentacje na stałe zagoszczą w nadwiślańskiej okolicy, upowszechniając ogromnie pasjonujące dzieje lokalnej społeczności.

MARIUSZ ROMBEL, 2011.05.15.

======
Pomimo, że termin prelekcji pokrywał się z popularnymi imieninami Zofii przyszło ponad trzydzieści osób aby posłuchać ciekawostek o rzece która tak wiele razy zmieniała nazwę a w wielu miejscach także swoje koryto.
Opracowanie zbiorcze informacji o rzece Wildze ukaże się w najbliższym numerze Zeszytów Historycznych. Zapraszamy do lektury a co najważniejsze do uzupełniania lub korygowania podanych informacji.
Stefan Jerzy Siudalski


 
Jesteś Katalog stron odwiedzającym stronę
 Statystyki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego